Powiatowe Obchody Święta Niepodległości
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, służb, inspekcji, straży, firm, instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy naszego Powiatu, przeszli ulicami Miasta pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wiązanki kwiatów.
W swoim okolicznościowym wystąpieniu Grzegorz Zabrocki, starosta kościerski, powiedział, że 11 listopada przywołuje w nas pamięć najświętszej wartości każdego narodu – niepodległości, a wydarzenia, które dziś wspominamy, bezpośrednio legły u podstaw okresu w historii naszej Ojczyzny czasami zwanego Polską Odrodzoną.
- Niech niebywały entuzjazm naszych rodaków z przeszłości udzieli się dziś również nam. Manifestujmy swój patriotyzm, gdyż to święto łączy wszystkich Polaków: mieszkańców Rzeczypospolitej, ale i tych żyjących za granicami naszej Ojczyzny. Zróbmy wszystko, by mimo późnojesiennej aury, dzień 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Dlatego stańmy na wysokości zadania i poczujmy się współodpowiedzialni za losy Polski oraz tych małych, otaczających nas Ojczyzn samorządowych. Nauczmy się przedkładać interes kraju oraz wspólnoty samorządowej ponad interes własny lub partyjny - mówił przy Grobie Nieznanego Żołnierza starosta Grzegorz Zabrocki.
Po uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza, kolejna część obchodów odbyła się w Ogródku Jordanowskim i związana była z organizacją III Rajdu Niepodległości z wieloma atrakcjami towarzyszącymi.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem - w Rajdzie udział wzięło blisko 300 osób, podzielonych na grupy - osoby indywidualne, rodziny i grupy zorganizowane. Ich zadaniem było zaliczenie co najmniej 10 punktów kontrolnych w najciekawszych miejscach Kościerzyny i wykonanie zadań specjalnych. Uczestnicy musieli wykazać się wszechstronną wiedzą, m.in. ze znajomości historii miasta, miejskich zabytków, ekologii, zasad przeciwpożarowych oraz szeroko pojętej profilaktyki antyuzależnień.
Po przybyciu na metę, na uczestników Rajdu oraz wszystkich zainteresowanych czekały liczne atrakcje. Była smaczna grochówka, kiełbaska z grilla, gorąca herbata. Na scenie natomiast prezentowały się zespoły - Orkiestra Dęta – „Nasza Orkiestra – Kościerzyna” oraz Schola Dziecięca „Arka Księdza Arka”. Był także pokaz tresury psa policyjnego oraz ratownictwa medycznego. Dodatkową atrakcją było Strzelanie o Szablę Starosty Kościerskiego zorganizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie.
Głównym organizatorem III Rajdu Niepodległości był Powiat Kościerski oraz Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie. Natomiast współorganizatorami byli: ZHP – Komenda Hufca Kościerzyna, Miasto Kościerzyna, Gmina Kościerzyna, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie oraz Nadleśnictwo Kościerzyna. Impreza ta odbyła się też dzięki dużemu wsparciu wielu osób i instytucji – za co organizatorzy bardzo serdecznie dziękują.
Wyniki Rajdu:
Kat. „Rodziny”
1.Państwo Kowalscy
2.Państwo Stroczko
3.Państwo Kamrowscy
Kat. „Grupy zorganizowane”
1.Niepokonani
2.Arka księdza Arka
3.Powsinogi I
Kat. „Osoby indywidualne”
1.Pan Mikołaj Gierszewski
Pan Piotr Jaszewski
2.Pan Robert Litwiński
3.Pan Radosław Szymkowiak
2011-01-19
powrót





















