piątek 20 lipca 2018 - Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

100-lecie Niepodległości w Sercu Kaszub

BIP

Facebook

Autobusowy rozkład jazdy

Info - car

LOT

Powiatowy Portal Mapowy

zpp.pl

Nawałnice w Powiecie Kościerskim

Elektroniczna skrzynka podawcza



Tapety i wygaszacze ekranu na twój komputer

VI Kościerskie Zaduszki Jazzowe

Koncert został zorganizowany w ramach obchodów X-lecia Samorządu Powiatowego.
Na scenie wystąpił po raz drugi jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich – Waldemara Malickiego wraz z zespołem Filharmoników Bałtyckich - „Kassak Brass Ensamble”.

Waldemar Malicki - to solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu, pod kierunkiem wielkich mistrzów. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii, uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Nagrał 34 płyty.
Pianista występował podczas wielu festiwali, m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego oraz na festiwalach w Międzyzdrojach, Dusznikach, Meksyku, Genewie, Łańcucie i Stambule. Waldemar Malicki był prezesem-założycielem Towarzystwa im. I. J. Paderewskiego, z okazji sprowadzenia prochów kompozytora do Polski, dał koncert w waszyngtońskim Kennedy Center (1991). Od roku 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego "Fun and Classic" w Nowym Sączu. Swój autorski program, pełen wirtuozerii i muzycznego humoru prezentował podczas gali organizowanych dla instytucji kulturalnych i społecznych w Hanowerze i Berlinie.



Wraz z Waldemarem Malickim wystąpi zespół Filharmoników Bałtyckich -„Kassak Brass Ensamble” w składzie:
Janusz Szadowiak – trąbka
Tadeusz Kassak – puzon
Robert Barwiński – trąbka
Sylwester Śliwa – puzon
Adam Stachowiak – trąbka
Mariusz Stawski – puzon
Mirosław Merchel – waltornia
Adam Wiśniewski - puzon
Marek Kocik – waltornia
Zenon Gileta – tuba
Dariusz Gutomski – kontrabas
Arkadiusz Skotnicki - perkusja



Jest to najpotężniej brzmiący zespół kameralny w Polsce o czym można było się przekonać słuchając „Błękitnej Rapsodii” oraz „Amerykanina w Paryżu”- George'a Gershwina.

„Błękitna Rapsodia” to kompozycja na fortepian i orkiestrę z 1923 roku. Została napisana na zamówienie znanego muzyka jazzowego Paula Whitemana, który razem ze swoją orkiestrą po raz pierwszy wykonał go 12 lutego 1924 roku. Sam Gershwin tak opisuje proces powstania utworu: To było w pociągu. Jego mechaniczny rytm, te stuki i łomoty, nierzadko okazuje się inspiracją dla kompozytorów - ja sam często słyszę muzykę w samym sercu hałasu. I właśnie wtedy, w pociągu, nagle usłyszałem, wręcz zobaczyłem na papierze, całą strukturę Rapsodii, od początku do końca. Wypływając z jazzu, kompozycja nie ma jednak dużo z nim wspólnego. Uważana jest za muzykę wybitnie amerykańską; Gershwin nazywa ją "muzycznym kalejdoskopem Ameryki". Wysłuchają Państwo „Błękitnej Rapsodii” w opracowaniu Tadeusza Kassaka na zespół dęty. Amerykanin w Paryżu to tytuł poematu symfonicznego George'a Gershwina skomponowanego w 1928 roku. Powstał w Wiedniu, podczas tournée Gershwina po Europie. Premiera utworu odbyła się tego samego roku w Nowym Jorku. Kompozycja zawiera cechy typowe dla muzyki francuskiej, z jej lekkością i elegancją. Taneczny charakter utworu splata się z nostalgią, która nawiązuje do treści programowych dzieła - Amerykanina przebywającego poza Ameryką. Gershwin użył odgłosów ulicy, autentycznego dźwięku klaksonów samochodowych.W programie znajdzie się jeszcze Fantazja na temat „Summertime” Gershwina w opracowaniu Tadeusza Kassaka, mini recital Waldemara Malickiego.




opr. Biuro Promocji

2009-02-24

powrót